Klubrepræsentation ved store arrangementer (CHGP 2016)

Garagemøde hos Knud Kærslund

IMG 1858 kopiDu kender det. En af disse regnvåde efterårsaftener, hvor man overvejer, om man bor det rigtige sted på kloden. Nogenlunde sådan havde din redaktør det, da turen gik til Horsens for at besøge Knud Kærslund og hans kone Birgit Nielsen. Region Jylland Midt havde nemlig overtalt Knud og Birgit til at åbne garageporten for klubbens medlemmer, og lad det være sagt med det samme, det blev en rigtig fin aften.

15 medlemmer af klubben havde taget imod invitationen og de blev mødt af en åben garageport ud til gaden. I den kulsorte aften virkede det som om selve den hellige gral var placeret bagerst i garagen og lyset fra den strålede ud i natten. For Jaguar entusiaster kunne der IMG 1866 kopifaktisk lige så godt være tale om Den Hellige Gral, for en gudesmuk og hvid Jaguar XK 150 FHC, som forstærkede det klare lys fra garagen, er leder umiddelbart tankerne hen på det perfekte.

Se hele historien i næste nummer af Jaguaria.

 

.